PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY ÚVODNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKY KRAJ ZLINSKY KRAJ OLOMOUCKY KRAJ JIHOMORAVSKY KRAJ PARDUBICKY KRAJ KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ VYSOCINA PRAHA STREDOCESKY KRAJ USTECKY KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKY KRAJ KARLOVARSKY KRAJ FOLKLORNÍ SDRUZENÍ ČESKÉ REPUBLIKY CESKY ROZHLAS BESKYDY-VALASSKO SLEZSKA HARTA CZECH TOURISM
Pátek 19.07.2024
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Základní informace o ČR
Česká NEJ
Kraje ČR
Turistické regiony
Turistické oblasti
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Pohádkové regiony
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality
Databanka akcí
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
PRAHA SRDCE EVROPY
  Město PRAHA
Pražská informační centra
Kalendář akcí v Praze
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Zdravotní pojištění
Kongresová turistika
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
Kongresy a konference
Veletrhy a výstavy
Turistika a volný čas
  Informační centra
Kultura a zábava
Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
Aktivní dovolená
Pěší turistika
Agroturistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
Sport a relaxace
Klub českých turistů
Cestovní kanceláře
Folklor a tradice
  Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Příroda a její ochrana
  Biosférická rezervace UNESCO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
Obchod a služby
  Služby motoristům
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba
Království perníku

Regionální informační centrum Těšínska

ČESKÝ TĚŠÍN - Když v roce 1995 Čedoku vypršela nájemní smlouva na provozovnu v budově Muzea Těšínska, tehdejší ředitelka muzea Věra Tomolová přišla s progresivním nápadem zřídit při muzeu informační centrum. A to rovnou regionální, protože bude první v karvinském okrese. Okresní úřad coby zřizovatel nebyl proti, a tak první den letních prázdnin 1996 byl i dnem slavnostního otevření Regionálního informačního centra Těšínska.
Nezačínali jsme od píky, do vínku jsme dostali moderní nově zařízené pracoviště na výhodném místě v centru města. Jsme na Hlavní třídě, která vede od hraničního přechodu s Polskem k autobusovému a železničnímu nádraží. A odtud se dá pokračovat do Beskyd, na ostravské letiště, do Brna, Prahy, nebo na Slovensko do Tater a na Malou Fatru.
Původní posádku tvořil počítačově orientovaný vedoucí Ing. Aleš Janků, Gabriela Budínská s dvouletou praxí v městském kulturním středisku a dvě čerstvé absolventky gymnázia, které si však časem našly jiná zaměstnání. Základními kvalifikačními požadavky byla práce s počítačem, angličtina a znalost města. Odborníci na turistický ruch tehdy teprve studovali, takže nám kromě výše uvedeného zbývalo nadšení a průzkum poptávky. Obojí brzy přineslo své ovoce.
Od počátku si vedeme počítačovou statistiku veškeré naší činnosti s důrazem na registraci neuspokojené poptávky. Díky tomu můžeme postupně rozšiřovat sortiment poskytovaných služeb a prodeje bez nebezpečí práce nazmar nebo vzniku neprodejných zásob. Ze statistiky se dá vyčíst i období vyšší a nižší návštěvnosti, z čehož jsme si stanovili optimální pracovní dobu. Postupně jsme statistiku doplnili o jednoduchou evidenci prodeje a skladových zásob, takže dnes se svým programem, kterému říkáme ZAIC (ZÁznamník InfoCentra) zvládáme i drobný prodej s půlmilionovým ročním obratem.
Současnou částečně obměněnou posádku doplnili dva infospecialisté - absolvent opavské VOHŠ obor Řízení a rozvoj regionální turistiky David Durczok a René Szotkowski, tvůrce webových stránek, prezentací a jiných počítačových kouzel. Kromě informační a prodejní práce "za pultem" aktivně spolupracujeme s Referátem regionálního rozvoje Okresního úřadu Karviná. Reprezentujeme karvinský okres na výstavách a veletrzích cestovního ruchu doma i v zahraničí. Zatím hlavně na Slovensku a v Polsku, které máme doslova "za humny". Spolupracujeme na projektech, které se týkají příhraniční spolupráce a výměny informací.
Už čtvrtý rok máme vlastní internetové stránky s přehledem regionálních kulturních a sportovních akcí, od loňska připravujeme kulturní přehled pro webové stránky Českého Těšína. Pro Okresní úřad a Muzeum Těšínska připravujeme jednoduché propagační letáky od sběru a výběru dat až po tiskovou předlohu. Pro letošní sezónu chceme soustředit co nejkompletnější nabídku cykloturistických tras a zlepšit "image" karvinského okresu. Třeba aby bratři Tesaříkové mohli příště zpívat o lázeňském a universitním městě Karviné alespoň tak vesele a optimisticky jako o podobně průmyslovém Kladně ( ... vysoký pece tam náramně voněj, nemá to jedinej, jedinej kaz ... ).

Aleš Janků, vedoucí RICT

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 15.04.2000
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
VELETRHY
FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
TURISTIKA