PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY ÚVODNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKY KRAJ ZLINSKY KRAJ OLOMOUCKY KRAJ JIHOMORAVSKY KRAJ PARDUBICKY KRAJ KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ VYSOCINA PRAHA STREDOCESKY KRAJ USTECKY KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKY KRAJ KARLOVARSKY KRAJ FOLKLORNÍ SDRUZENÍ ČESKÉ REPUBLIKY CESKY ROZHLAS BESKYDY-VALASSKO SLEZSKA HARTA CZECH TOURISM
Pátek 19.07.2024
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Základní informace o ČR
Česká NEJ
Kraje ČR
Turistické regiony
Turistické oblasti
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Pohádkové regiony
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality
Databanka akcí
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
PRAHA SRDCE EVROPY
  Město PRAHA
Pražská informační centra
Kalendář akcí v Praze
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Zdravotní pojištění
Kongresová turistika
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
Kongresy a konference
Veletrhy a výstavy
Turistika a volný čas
  Informační centra
Kultura a zábava
Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
Aktivní dovolená
Pěší turistika
Agroturistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
Sport a relaxace
Klub českých turistů
Cestovní kanceláře
Folklor a tradice
  Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Příroda a její ochrana
  Biosférická rezervace UNESCO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
Obchod a služby
  Služby motoristům
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba
Království perníku

Vítejte na Záhoří

Město Lipník nad Bečvou je půvabné starobylé městečko v Moravské bráně, v mělkém údolí lemovaném z jihu Záhořím, což je nevelká národopisně svébytná oblast a ze severu Oderskými vrchy. Rozprostírá se na pravém břehu řeky Bečvy mezi městy Přerovem a Hranicemi.
První zmínka o Lipníku pochází z roku 1238. Za město byl vyhlášen r. 1265. Historie města, ale i jeho současnost je spjata s hradem Helfštýnem, nacházejícím se v nedaleké obci Týn nad Bečvou, který vévodil lipenskému panství. Lipník byl vždy městem poddanským, ale v držení nejmocnějších moravských rodů - pánů z Kravař, Perštejnů, Ludaniců, Petra Voka z Rožmberka, Bruntálských z Vrbna. Posledně jmenovaní přenesli své sídlo přímo do města. Vystavili zde krásný zámek, který se po Bílé hoře 1622 stal spolu s panstvím, majetkem kardinála Fr. z Ditrichštejna a to až do roku 1858. Posledními zámeckými pány byli hrabata z rodu Althanů.
V roce 1989 byl Lipník vyhlášen městskou památkovou rezervací s množstvím památek stojících za návštěvu a za shlédnutí. Chloubou města jsou bezpochyby - městská radnice, zvonice, kostel sv. Jakuba Většího, kašny, morový sloup, městská kaple, synagoga (dnes kostel českobratrské církve). Toto půvabné jádro bylo obehnáno hradbami v délce 1137 m se 13 baštami a dvěmi branami. Dodnes je většina hradeb zachována. I za historicky starším jádrem je co vidět. Za zmínku stojí historický komplex - klášter, kostel sv. Fr. Serafínského, zámek a zámecký park se vzácnými dřevinami. Obnovené židovské hřbitovy dokladují silnou a významnou židovskou obec.
Město má mnoho významných rodáků za něž jmenujme alespoň Jana Neffa. Bylo a je dodnes vyhledávaným místem osobami slavnými, jako byli například A. Dvořák a B. Smetana. I dnešní život města je pestrý. Město si zachovalo svoji bohatou tradici vzdělanosti.
Informační středisko vzniklo při středisku volného času dne 1. 9. 1999, sídlí v ulici Novosady. Zařízení vzniklo sloučením kina, kulturního střediska a domu dětí. Svojí náplní pokrývá většinu požadavků obyvatel na volný čas. Připravujeme hudební akce, divadla, výstavy, zájezdy, besedy atp. I nadále organizuje volný čas dětí, mládeže i dospělých v zájmových kroužcích a kurzech.
Na území města jsou umístěny tři velkoplošné orientační plány města a několik informačních map "Jantarové cyklostezky", která převzala název z dob, kdy tudy obchodníci sváželi jantar. Pro cykloturisty máme k dispozici mapy "Cyklotrasy na Hranicku a Lipensku" a "Přerovsko". Před dokončením je informační videokazeta o Lipníku a nejbližším okolí.
V blízké budoucnosti by město mělo být napojeno na jednotný informační systém "KIS" pro severní Moravu. V Lipníku i v jeho okolí je spousta míst, které si zaslouží pozornost návštěvníků, přijdou si na své turisté i přírodovědně zaměření návštěvníci. Jmenujme jen ta nejzajímavější - hrad Helfštýn, v jehož hradbách se koná množství doprovodných akcí. Asi nejvýznamnější je každoroční mezinárodní setkání uměleckých kovářů - Hefaiston. Lázně Teplice se svými 4 prameny, teplické aragonitové jeskyně, Hranické propast, která je nejhlubší v ČR. V okrese se nachází mnoho chráněných krajinných lokalit.
Pokud se rozhodnete k návštěvě našeho města, zcela jistě uděláme vše proto, abyste se u nás dobře cítili. Rádi vás přivítáme na tradičních červnových folklorních slavnostech, květnové soutěžní přehlídce klavírní čtyřruční hry s názvem Dvořákův Lipník. Samozřejmě, že budete u nás vítáni vždy.

Za informační centrum Drahomíra Řeháková

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 15.07.2000
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
VELETRHY
FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
TURISTIKA